Zaczynamy! – krótko o Apophis

Pierwsze, co widzisz wchodząc na tego bloga to duży napis „Apophis”. Całkiem możliwe, że już kiedyś, choćby kilka lat temu spotkałeś się z tym słowem. Część osób wróżyła wówczas ogromną katastrofę, która miałaby spotkać Ziemię w nie tak odległej przyszłości!

Jednak zacznijmy od początku. Co to Apophis? Jest to planetoida (czasem można się spotkać z określeniem planetka lub asteroida), czyli ciało niebieskie o małych rozmiarach – powyżej metra, posiadające w większości przypadków nieregularny kształt. Zbudowana jest z odłamków skalnych, a czasem posiada także lód. Asteroidy krążą wokół Słońca zazwyczaj w ogromnych skupiskach takich jak pas planetoid między Marsem, a Jowiszem lub Pas Kuipera na „rubieżach” Układu Słonecznego.
Dotychczas udało nam się zaobserwować ponad 720 000 różnych obiektów tego typu! Wśród nich możemy wskazać ok. 20 000 planetoid, które otrzymały swoje własne nazwy, a nie zwykły numer katalogowy jak większość nowo odkrywanych obiektów we wszechświecie.

Poznajmy zatem planetkę o numerze 99 942 lub inaczej 2004 MN4, powszechnie znaną pod wdzięczną nazwą Apophis lub Apep.

źródło: NASA

Skąd ta nazwa i przede wszystkim z jakiego powodu zyskała ona sobie taką sławę?
Jak można wnioskować z nazwy katalogowej, Apophis została odkryta w 2004 roku. Po wstępnych i ograniczonych badaniach ogłoszono, że prawdopodobieństwo zderzenia się z Ziemią lub Księżycem w 2029 roku może wynieść do 2.7%. To jeszcze nie wywoływało tak dużych obaw naukowców, jak kolejne bardzo bliskie „przejście” Apep w pobliżu Ziemi, w 2036 roku. Obawiano się, że podczas pierwszego spotkania asteroida mogłaby się zderzyć z jakimś ciałem na orbicie ziemskiej, np. satelitą. W najgorszym scenariuszu miałoby to tak zmienić orbitę wokółsłoneczną, że podczas następnego bliskiego spotkania planetoida mogłaby nam zagrozić. Media podchwyciły temat i zaczęły nieraz przepowiadać katastrofę na rok 2036. 😉 Pomińmy fakt, że takie zderzenie obiektów na orbicie jest bardzo mało prawdopodobne (przestrzeń wokół planet, w pasach asteroid itd. nie wygląda wcale tak, jak pokazują nam Star Warsy). W późniejszym czasie obliczono, że takie zderzenie byłoby tak mało istotne dla ruchu planetki, że można to wręcz zaniedbać! Już większa niepewność pomiarowa obejmuje wyznaczenie zwykłej, można by rzec modelowej orbity.
Co do samej nazwy: Apophis/Apep – przeciwnik boga Ra w staroegipskiej mitologii, symbol ciemności i chaosu.

Podsumowując, jeśli nie zdarzy się nic niezwykłego, asteroida Apophis w najbliższej przyszłości nam nie grozi (jeśli kogoś rozczarowałem, to przepraszam). Mimo to, 13 kwietnia 2029 roku będziemy mieli ciekawe widowisko. Apep minie Ziemię w odległości ok. 38 000 km, osiągając na niebie jasność szacowaną na 3.3 – 3.4 magnitudo, zatem zobaczymy to gołym okiem! Jeśli boisz się, że o tym zapomnisz – niepotrzebnie. Temat z pewnością będzie jeszcze nie raz przywoływany przez media.

Na koniec jeszcze przytoczę kilka danych fizycznych asteroidy.

Masa: 40 000 000 ton
Średnica: ok. 325 m
Średnia gęstość: 2.6 g/cm3

Jeśli ci się spodobało to skomentuj i udostępnij!
Pozdrawiam gorąco!

Facebook: https://www.facebook.com/apophisblog/

5 thoughts on “Zaczynamy! – krótko o Apophis

  1. Bardzo fajnie to wygląda, pozdrawaiam i życzę powodzenia 🙂
    P.S. Popraw pole „opublikuj komentarz” bo jest białe 😉

  2. i cały misterny plan też w … rozczarowany jestem tym, że nie uderzy 🙁 wpis miły dla oka i miło się czyta obu tak dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *