Czym jest gwiazda? (Gwiazdy cz. 1)

Każdy, bez wyjątku zna słowo „gwiazda”. Najczęściej używamy go, żeby podkreślić status jakiegoś celebryty. Ale skąd to się wzięło? Nie raz mówi się, że ktoś lśni w blasku reflektorów i tak dalej… Prawda? 🙂 Co jeszcze pięknie się mieni? Oczywiście, nocne niebo! (Chyba, że tak jak ja, mieszkasz w mieście). Przy „oryginalnych”, astronomicznych gwiazdach celebryci wypadają blado, dosłownie. 😉
Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, czym w istocie są te piękne ciała niebieskie. Ty zaraz się dowiesz! 😀 Oto ekspresowy kurs o gwiazdach, dla początkujących. Jest to początek większej serii artykułów o naturalnych latarniach nocy.

Betelgeza: Obserwatorium Paryskie

Jeszcze kończąc wstęp: ostatnio spotkałem się u kogoś z pewną wątpliwością – tak, Słońce to gwiazda! 😛

Gwiazda to (w uproszczeniu) kuliste ciało niebieskie, będące w równowadze hydrostatycznej. Jest nagromadzeniem grawitacyjnie związanej materii w stanie plazmy lub materii zdegenerowanej. Zbudowane jest w przeważającym stopniu z wodoru i helu. Ciało to charakteryzuje stabilna emisja promieniowania przez większość „życia”.
To tak w kilku zdaniach. 😉
Padło kilka ciekawych słów, które za chwilę wyjaśnię.

Co to równowaga hydrostatyczna? Opisuje ją następujące równanie:

gdzie  p – ciśnienie w warstwie odległej o r od środka (tu) gwiazdy, g – przyspieszenie grawitacyjne także zależne od r, ρ – gęstość materii w danej warstwie.

Tłumacząc wzór na słowa, ciśnienie materii gwiazdowej zmienia się w zależności od odległości od centrum ciała tak, że równoważy (stąd minus) ono siłę ciężkości. Dzięki temu, gwiazda w fazie swojej stabilności nie eksploduje ani nie imploduje. W przypadku, gdy nie rotuje, formuje się w kulę (pole grawitacyjne jest izotropowe – równomiernie rozłożone).

Idziemy dalej, plazma (dokładniej plazma gorąca) lub materia zdegenerowana… Plazma to prostsze, stosunkowo często spotykane pojęcie. Oznacza materię, która pod wpływem wysokiej temperatury (w gwiazdach) została zjonizowana (nieobojętna elektrycznie).
Jest też druga możliwość, którą szczegółowo opiszę w przyszłym artykule o śmierci gwiazd. Teraz jedynie przybliżam pojęcie materii zdegenerowanej. To taki stan materii, w której elektrony są tak ściśle upakowane, że bardziej już nie mogą. 🙂 Dlaczego? To wynik tzw. Zakazu Pauliego…

W ostatnich zdaniach naszej definicji jest mowa o „materiałach budowlanych” i promieniowaniu gwiazd (dlatego tak świecą). I znów, szczegółowo skład chemiczny gwiazd omówię w osobnym artykule. Nasuwa się jednak od razu jedno pytanie: dlaczego akurat wodór i hel?
Cóż, są to trwałe i najprostsze w budowie pierwiastki chemiczne. Tak to już jest, że w naturze wszystko zaczyna się od najprostszych ogniw. Żyjemy w czasach (w skali kosmosu), w których te dwa pierwiastki stanowią zdecydowaną większość materii. Dlaczego więc miałyby nie tworzyć gwiazd? Swoją drogą, gwiazdy to ogromne fabryki. To właśnie w nich powstają cięższe pierwiastki!
Proste i logiczne!

Póki co, to tyle. 🙂 Stopniowo, w kolejnych artykułach z gwiezdnej serii będę urozmaicał ten jakże prosty szkielet. Jednego możecie być pewni – będzie coraz ciekawiej! Spodobało się?
Zostaw komentarz, udostępnij i zapisz się do newslettera żeby niczego nie przegapić.

Przy okazji, naszym wszystkim ziemskim gwiazdkom pragnę życzyć wszystkiego najlepszego w związku z Dniem Kobiet! <3
Pozdrawiam!

Facebook: https://www.facebook.com/apophisblog/

1 thought on “Czym jest gwiazda? (Gwiazdy cz. 1)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *